Webbanner-Eco-car-NV-8-and-9-1 dc66a

Druk 3D to jedna z najszybciej rozwijających się technologii ostatnich lat. Obecnie najczęściej drukuje się żywność, zabawki, ozdoby (na domowych modelach) i protezy medyczne. Być może za kilkanaście lat w podobny sposób będziemy mogli nabyć lub wydrukować samochód. Podobny pojazd zbudowano w Singapurze.

NTU Venture 8 (w skrócie NV 8) został zbudowany przez studentów z Nayang Technological University (NTU). Maszyna charakteryzuje się futurystycznym wyglądem i jest naszpikowana technologiami przyjaznymi środowisku. Posiada elektryczny silnik (ładowany energią słoneczną), który pozwala osiągnąć prędkość do 60km/h. To w zupełności wystarczy dla samochodu miejskiego, wykorzystywanego w dużych metropoliach. Auto może przejechać 425km na 1KWh energii elektrycznej.

NV8 posiada wymiary 3,2×1,3×1,3 m i waży zaledwie 120kg. Dla porównania waga Fiata126p, który ma zbliżone wymiary, wynosi 580-645kg. To pokazuje postęp technologii w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Pojazd zawdzięcza niski ciężar odpowiedniej budowie, wzorowanej na….plastrze miodu. Jednocześnie cechuje go duża wytrzymałość. Podwozie zostało zbudowane z włókna węglowego a nadwozie z tworzywa sztucznego (ze 150 elementów wydrukowanych w 3D). Trójwymiarowy wydruk i montaż poszczególnych części był dla studentów największym wyzwaniem. Proces trwał około 3 miesięcy.

W pojeździe użyto także technologii znanej z wyścigów motocyklowej, dzięki czemu może wykonywać ostre skręty bez spadku stabilności i konieczności zmniejszenia prędkości jazdy. 
 
Źródło: ntu.edu.sg / maxmania.pl
Autor: Michał Mazik