4c6d33706952122fc271ef09c9e895e6 ae19f

Pierwszy w Wielkiej Brytanii "Bio-bus" napędzany odpadami z gospodarstw domowych i ludzkimi odchodami, trafi do regularnego użytkowania jeszcze w tym miesiącu - podaje dziennik "Guardian".

Materiał video:
(wymagany angielski)
 
Autobus ten, nazywany przez Brytyjczyków pieszczotliwie “poo bus”, zasilany jest biometanem, czyli gazem, który daje się wyprodukować w bioelektrowni w wyniku fermentacji wielu surowców odnawialnych. Takimi surowcami są między innymi ścieki, odpadki spożywcze czy rolnicze. 

13292-201503191700-lg2 d9c6b
Prototypowy "Bio-bus" będzie poruszać się ulicami Bristolu, lecz planuje się stworzenie
kolejnych pojazdów. (Fot. geneco.uk.com)

Bio-bus będzie wykorzystywać odpady z 32 tysięcy gospodarstw domowych wzdłuż 25-kilometrowej trasy, jaką będzie podróżować. Autobus będzie napełniany w Avonmouth (przedmieścia Bristolu), gdzie znajduje się fabryka zajmująca się przetwarzaniem nieczystości na biometan.

13296-201503200912-lg b2ab0
Bio-bus będzie wykorzystywać odpady z 32 tysięcy brytyjskich gospodarstw domowych.
(Fot. Twitter/ @BristolShopping)


Od 25 marca pojazd ten będzie kursować cztery dni w tygodniu; autokar jest w stanie pomieścić 40 pasażerów. Jeśli prototypowy projekt okaże się sukcesem, to First West – firma, która go stworzyła – rozważy wprowadzenie kolejnych tego typu maszyn na brytyjskie drogi.

Pojazd może przemieszczać się do 300 kilometrów na jednym zbiorniku gazu. Taką ilość biometanu można wyprodukować z odpadów wytworzonych przez około pięciu osób rocznie – zauważa “Independent”.

“Od momentu pierwszego odsłonięcia Bio-busa, które miało miejsce w ubiegłym roku, stał on się obiektem zainteresowania na całym świecie. Wprowadzenie go na brytyjskie drogi pomoże w przeprowadzeniu ważnej debaty na temat ochrony środowiska” - skomentował dyrektor firmy James Freeman.Źródło: londynek.net
Monika M.


Kontrrewolucja informacyjna!

Masz ciekawe informację? Zarejestruj się i podziel się nimi!
Wystąp z inicjatywą i zostań liderem OMON-u w swoim mieście! Poszukujemy chętnych do współpracy na zasadzie oddolnego i niezależnego dziennikarstwa. Zbudujmy wspólną strukturę wiadomości regionalnych! 
Kontakt: 
 
"Zbuduj z nami naszą nową rzeczywistość".

OMON - skr. OUR MEDIA & OUR NEWS
0% Cenzury i Propagandy
50% Zysków dla Najaktywniejszych Użytkowników
100% Otwartego i Oddolnego Dziennikarstwa

OMON.pl to pierwszy portal informacyjny tego rodzaju w Polsce. Dzieli się ze swoimi najlepszymi użytkownikami połową zysków(50%) uzyskanych z reklam i darowizn pod koniec każdego roku kalendarzowego. 
Jest to nowatorska koncepcja otwartego i oddolnego dziennikarstwa, gdzie każdy ma szansę zamieścić dowolną wiadomość, materiał filmowy, zdjęcie itp.
Każdy zarejestrowany użytkownik ma również szansę ocenić dany artykuł i materiał, który przypadł mu do gustu i zasłużył na upublicznienie po przez przyznanie medalu. Użytkownicy z największą liczbą uzyskanych medali pod koniec roku kalendarzowego dostają odpowiedni procent z dochodów portalu, odpowiadający ich miejscu rankingowemu.
Charakter portalu odpowiada strukturze wojskowej, gdzie uzyskuje się odznaczenia i stopnie wojskowe, za określone działania związane z aktywnością na portalu jak i poza nim. im większy stopień wojskowy(odpowiadający określonej liczbie medali), tym większe możliwości, uprawnienia i oddziaływanie w jakim kierunku ma się rozwijać portalu OMON.pl. Za wybitne osiągnięcia i od stopnia podoficerskiego można otrzymać odpowiednie odznaczenia i szarże do rąk własnych.
Portal ma stanowić alternatywę i przeciwwagę dla obecnych mediów głównego nurtu, gdzie informacje i wiadomości są kierowane i zatwierdzane odgórnie.
Portal OMON.pl daje całkowicie wolną rękę swoim użytkownikom, nie cenzuruje kontrowersyjnych treści, czy ciężkich tematów, które nie są poruszane przez mainstreamowe media, celowo bądź nie. 
OMON ma na celu zintegrować wokół siebie wszystkie niezależne środowiska, witryny, blogi, dziennikarzy, aby zbudować i wykreować zupełnie nową rzeczywistość, jak i jakość w polskiej przestrzeni medialnej.


Zapraszam do rejestracji pod moim linkiem polecającym.
http://omon.pl/index.php/rejestracja?invitecode=chemik87 
 
Jeżeli posiadasz Facebooka zapraszam do polubienia fanpage'a pod adresem: 
https://www.facebook.com/OmonPL