rosja-media 4560c
 
Nasila się rosyjska propagandy na terenie Polski i całej Europy. 
Od 20 lutego w kraju działa polskojęzyczne internetowe, rosyjskie radio “Sputnik”, które dotychczas nadawało za pośrednictwem lokalnej rozgłośni jako „Głos Rosji”. Natomiast według amerykańskiego dwumiesięcznika „Foreign Policy” w kilku krajach Europy powstały strony internetowe służące do rozpowszechniania rosyjskiej propagandy, dotyczącej m.in. konfliktu na Ukrainie oraz zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. 
 
Sputnik 
Uruchomiono także polską wersję rosyjskiego portalu informacyjnego “Sputnik”, którego zadaniem jest propagowanie rosyjskiego punktu widzenia.

Redaktor Wojciech Reszczyński, mówi że zgoda na tego typu przedsięwzięcia jest niezrozumiała.

- Nie może być tak, żeby obcy nadawca – i to szczególnie ten, który jest obecnie agresorem, który zmienia układ geopolityczny w Europie – transmitował na terytorium Polski swój własny program. Powstają rosyjskie strony internetowe tworzone przez ich wydział propagandy, które mają przez manipulację tworzyć pewne fakty, dzielenie, antagonizowanie, wywoływanie dezinformacji. To jest jeden z elementów, nietypowej wojny z czołgami, z działami. To będzie się nasilało. Rosja ma bardzo silnie rozbudowaną agenturę w całej Europie, także w Polsce – tłumaczy red. Wojciech Reszczyński.

Kraje bałtyckie skarżyły się już na wszechobecną rosyjską agitację. Łotwa chce utworzenia europejskiej, rosyjskojęzycznej telewizji. Dopuszcza też współpracę europejskich nadawców publicznych. 
 

Aeronet 
Według dziennikarzy „Foreign Policy” na pierwszy plan wysuwa się czeski portal internetowy Aeronet.cz. Serwis powstał w 2001 r., jednak nie wiadomo, kto jest faktycznym twórcą portalu, gdyż w miejscu zarejestrowania firmy nikt o niej nie słyszał. Czeski serwis bardziej znany stał się w 2014 r., kiedy zaczęły się tam pojawiać informacje na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy. Opisywane w wielu tekstach i analizach tam publikowanych władze w Kijowie były określane mianem faszystów. Portal informował również, że w walkach z rosyjskimi terrorystami i najemnikami mieli rzekomo brać udział żołnierze z Wielkiej Brytanii oraz USA. Część autorów publikuje swoje teksty w Aeronet anonimowo, w związku z czym nie można ich zidentyfikować. 


Rossija Siewodnia
Rosja uruchomiła portal informacyjny w języku polskim. Koncern medialny „Rossija Siewodnia” reklamuje też program radiowy, który retransmituje warszawska rozgłośnia „Radio Hobby”.
W 2013 r. prezydent Władimir Putin połączył kilka najważniejszych, rosyjskich spółek medialnych w jeden koncern. Pod wspólnym zarządem i kontrolą Kremla znalazły się między innymi: agencja Ria Novosti, telewizja Russia Today i rozgłośnia Głos Rosji. Nowopowstałą firmę nazwano „Rossija Siewodnia”. Jak wynika z prezydenckich dekretów, głównym zadaniem koncernu medialnego jest prezentowanie światowej opinii publicznej rosyjskiego punktu widzenia. Jak twierdzą niezależni komentatorzy, to nic innego jak – rozpowszechnianie kremlowskiej propagandy w różnych krajach. Do tej pory rolę taką odgrywały telewizja „Russia Today” i radio „Głos Rosji”. Niedawno, w ramach koncernu „Rossija Siewodnia” stworzono specjalną agencję multimedialną o nazwie „Sputnik”, która tworzy serwisy informacyjne i publicystyczne w kilkunastu językach. Od dziś także w języku polskim. Szefowa „Sputnika” i zarazem „Russia Today” Margarita Simonian, kilka miesięcy temu na stronach niezależnego radia „Echo Moskwy” dała do zrozumienia, że obecnie na świecie trwa wojna informacyjna i ona w tej wojnie będzie walczyć po stronie Kremla. 

Źródło: odyssynlaertesa.wordpress.com / radiomaryja.pl / gpcodziennie.pl

Nie mamy zamiaru promować, ani opowiadać się jednoznacznie za jakąkolwiek stroną w prowadzonych działaniach dezinformacyjnych i trwającą wojną informacyjną. Mamy zamiar jedynie przedstawić naszym użytkownikom punkt widzenia strony Rosyjskiej w formie kilku interesujących filmików. 'Nasze' media przyjęły jednostronny pogląd w przedstawianiu obrazu konfliktu na Ukrainie, kopiując informacje wyprodukowane w centralach medialno-rządowych znajdujących się w Kijowie, Brukseli i Waszyngtonie. Chcemy zrównoważyć oba punkty widzenia i dać naszym czytelnikom w tym całym zalewie "jedynie słusznej racji", możliwie najuczciwsze pokazanie perspektywy utożsamianej z Federacją Rosyjską. Sprawdźcie sami co ma do powiedzenia centrala propagandowa mająca siedzibę w Moskwie...?
 
Putin - wprowadzić wojsko!
Putin: Kto jest światowym agresorem?
Poborowy do Poroszenki: Patrz co mi zrobiłeś!
'TAK czy NIE' - Paweł Kukiz vs Michał Fiedotow 26.01.2015
PS. Apel do wszystkich mediów, które będą przypinać nam łatkę "prorosyjskiego portalu" wyłącznie na podstawie tego artykułu, bądź też budować swoją paranoję na samej nazwie serwisu. Nie przedstawiając przy okazji żadnych argumentów merytorycznych mamy przygotowaną taką oto grafikę ku przestrodze :). 

10881692 344255019115925 8262525414804948175 n 99c26