Dyrektor zabronił używania i noszenia szwedzkiej flagi w jakiejkolwiek postaci, gdyż może ona obrażać uczniów o tzw. „zagranicznym pochodzeniu”. Zakaz nie obowiązuje jedynie w święta narodowe i przy wymianach uczniowskich.

„Każde zastosowanie szwedzkiej flagi jest zabronione. – Chcemy, upewnić się, że uczniowie nie chcą urazić nikogo flagą Szwecji” powiedział Hans Akerman.

Szkoła podstawowa „Söndrumsskolan” znajduje się w Halmstad. Szkoła wcześniej przyciągnęła uwagę mediów, kiedy kierownictwo szkoły zamówiło malowanie graffiti na jednej ze ścian szkolnych przez artystę Carolina Falkholt. Malowanie wizualizacji przedstawiało nogi kobiety w pończochach. To przyciągnęło wówczas silną krytyką ze strony lokalnych polityków. Teraz debata rozgorzała po tym, gdy administracja szkoły wydał nowe przepisy dotyczące sposobu korzystania z szwedzkiej flagi.

Przepisy zakazujące noszenia publicznie flagi w jakiejkolwiek postaci z wyjątkiem dni państwowych oraz w przypadku wymiany międzynarodowej z zagranicznymi studentami. Wszelkie inne użycie jest zabronione.

Dyrektor Hans Åkerlunda twierdzi, że przy użyciu flagi w niewłaściwy sposób może urazić studentów i stanowić przestępstwo z „mowy nienawiści”. Jednak jak sam twierdzi, nie było wcześniej żadnych problemów w szkole związanych z flagą. – Tym bardziej dziwi postawa dyrektora.

„Nowe przepisy są środkiem zapobiegawczym” – mówi przez telefon dyrektor Åkerlund.

Krytycy twierdzą, że Szwecja cierpi z powodu „politycznej poprawności” na forach internetowych zawrzało. Część Szwedów twierdzi, że jest to typowe zachowanie zaniepokojonych pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym. Na Twitterze, niektórzy twierdzili, że ta historia była związana z islamem i muzułmanami, ale nie ma na to dowodów. Mimo to, każdy wie, kto może „czuć się obrażony” przesz szwedzką flagę.

Źródło: nyheteridag.se
 
          perezja.pl