Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który pozwala służyć cudzoziemcom w armii rosyjskiej jako kontraktorzy(najemnicy działający na podstawie umów kontraktowych na czas określony).


"Wojskowi, którzy są obcokrajowcami, mogą uczestniczyć w realizacji zadań podczas operacji wojskowych, a także w czasie konfliktów zbrojnych, zgodnie z przyjętymi zasadami i normami prawa międzynarodowego, traktatów międzynarodowych Federacji Rosyjskiej oraz rosyjskiego ustawodawstwa"- mówi dekret.

Istnieje kilka wyjątków od tej reguły, np. obcokrajowiec wobec którego toczy się postępowanie karne lub ma postawione zarzuty, bądź był karany i ma za sobą odsiadkę w więzieniu nie może być zaciągnięty pod broń w armii rosyjskiej.

putin-army-foreigners-contractors.si 18ca9


Ponadto dekret uznaje Ukraińską służbę wojskową dla obywateli rosyjskich mieszkających na Krymie "po przedstawieniu oryginałów dokumentów", które potwierdzają tę służbę.

Strona internetowa prezydenta nie przedstawiła listy tych dokumentów, ale została opublikowana na stronie państwowej informacji prawnej.

Tradycyjny jesienny pobór zakończył się tuż przed Nowym Rokiem i zaowocował przyłączeniem się 154 tys. rekrutów do armii rosyjskiej.

Co do innych krajów, gdzie mają zastosowanie podobne przepisy, wyróżnia się Francuska Legia Cudzoziemska. Istniejąca od 1831 roku i będąca czymś elitarnym, ponieważ oferuje zagranicznym ochotnikom możliwość służenia w armii francuskiej.

Źródło: rt.com