Polscy instruktorzy mogą wziąć udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów. Ostateczna decyzja ma zapaść w marcu, po spotkaniu przedstawicieli polskiego i ukraińskiego resortu obrony. Za kilka dni na Ukrainę wyjedzie generał Bogusław Pacek, pełnomocnik szefa MON. 
 
30513 c53b3
FOTO: arch. MON Ukrainy / Wojskowa współpraca Polski i Ukrainy trwa od wielu lat.
Na zdjęciu żołnierze na wspólnych ćwiczeniach pod kryptonimem „Kozacki step 2011”. 


– Polska już wspiera Ukrainę w działaniach edukacyjno-szkoleniowych. Eksperci z pięciu polskich uczelni wojskowych opracowali razem z ukraińskimi specjalistami reformę systemu edukacji wojskowej – mówi gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony i lider przygotowania programów szkoleniowych dla armii ukraińskiej. Generał dodaje, że strona ukraińska zaakceptowała przedstawione wówczas propozycje reform. – W grudniu ubiegłego roku przeprowadziliśmy na Ukrainie rekonesans. Byliśmy w dwóch ośrodkach szkoleniowych – w Jaworowie i Desnie. Wspólnie z Ukraińcami ustaliliśmy poszczególne etapy realizacji reformy – mówi gen. Pacek.

Ukraińskie MON zwróciło się do NATO o pomoc w szkoleniu ich armii. – Na razie z naszej strony nie zapadły ostateczne decyzje, ale skłaniamy się do tego, by na Ukrainę wysłać żołnierzy, którzy będą szkolić ukraińskich instruktorów. Ci z kolei przekażą wiedzę z zakresu dowodzenia podległym żołnierzom – mówi gen. Pacek.

Wcześniej decyzję o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę podjął premier Wielkiej Brytanii David Cameron. – Ważna decyzja GB o wsparciu szkoleniowym armii ukraińskiej. Taki jest też cel brygady polsko-ukraińsko-litewskiej, którą powołaliśmy we wrześniu 2014 roku – skomentował na Twitterze Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony.

Brygada LITPOLUKRBRIG jest tworzona w Lublinie. Jej zadaniem będzie organizowanie wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Ma ona liczyć 4,5 tys. żołnierzy.

Jacek Sońta, rzecznik resortu obrony, mówi, że w MON trwa ustalanie szczegółów, m.in. ilu żołnierzy i kiedy wyjedzie na Ukrainę. Ostateczna decyzja ma zapaść w marcu, po spotkaniu przedstawicieli polskiego i ukraińskiego resortu obrony.

Wsparcie szkoleniowe dla Ukrainy zadeklarowały też Stany Zjednoczone. Pentagon w przyszłym tygodniu wyśle od 5 do 10 żołnierzy, którzy przeprowadzą szkolenia medyczne. Natomiast Wielka Brytania zdecydowała o wysłaniu ponad 70 instruktorów. Będą oni prowadzić szkolenia z zakresu medycyny, logistyki, rozpoznania i wywiadu. Będą także szkolić ukraińską piechotę. 
 
Źrodło: polska-zbrojna.pl