TEHRAN (FNA) – Irackie Siły Specjalne podały do wiadomości, iż zaaresztowały kilku zagranicznych doradców wojskowych ISIL [Islamic State of Iraq and the Levant – admin], w tym obywateli USA, Izraela i krajów arabskich, podczas operacji w Mosul, w północnej części kraju.

arrested b9f8b

W ręce sił irackich wpadły cztery paszporty: należące do obywateli USA i Izraela, oraz jeden z nich będący własnością obywatela kraju członkowskiego PGCC (Persian Gulf Cooperation Council). Zagraniczni doradcy zostali aresztowani podczas operacji militarnej na pustyni Tal Abta w pobliżu miasta Mosul.

W ubiegłym roku jeden z głównych doradców prezydenta Rosji, Władimira Putina, oskarżył Mossad o szkolenie terrorystów ISIL operujących w Iraku i Syrii. Aleksander Prochanow powiedział również, że Mossad najprawdopodobniej podzielił się swym doświadczeniem szpiegowskim z liderami ISIL, a izraelscy doradcy mogli wspomagać terrorystów „takfiri”.

Prochanow stwierdził, iż ISIL jest produktem ubocznym polityki USA na Środkowym Wschodzie. ISIL jest narzędziem w rękach USA [raczej USRaela – admin],  które wmawia Europejczykom, że jeśli Amerykanie nie zainterweniują, ISIL może wyrządzić wielkie szkody. Iran i Rosja są dla ISIL celami numer jeden.

„ISIL zainicjował pierwszy atak terrorystyczny przeciwko nam kilka dni temu w Czeczenii” – powiedział Prochanow, podkreślając, że ideologia ISIL nie ma nic wspólneo z Islamem praktykowanym w Iranie i innych muzułmańskich krajach Środkowego Wschodu.

Zdaniem Prochanowa USA i Izrael stanowią jedność, jeśli chodzi o popieranie terrorystycznych organizacji typu ISIL. 
 
Źródło: wordpress.com / veteranstoday.com