9 868b8 102e6

Żołnierze zawodowi z korpusu szeregowych chcą służyć w armii dłużej niż 12 lat. Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy resort obrony mógł wprowadzić takie ograniczenie.


Do armii zawodowej można trafić na dwa sposoby: do służby stałej i nie martwić się o pracę przez 30 lat lub zostać przyjętym na kontrakt, maksymalnie na 12 lat. Takie rozwiązanie wprowadzono od 2010 r. wraz z utworzeniem armii zawodowej. W korpusie szeregowych zastrzeżono, że mogą tam być przyjmowani wyłącznie żołnierze na czas określony – bez awansu po 12 latach szeregowy musi się pożegnać z mundurem. Wojskowi chcą móc służyć dłużej. Utworzyli grupę na portalu społecznościowym o nazwie „Nie dla 12 lat służby w wojsku”. Domagają się, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność art. 13 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.) z ustawą zasadniczą. – Na spotkaniach z ministrem i jego zastępcami za każdym razem słyszymy, że obecnie nie ma możliwości, by wydłużyć nam okres służby. Dobrze więc byłoby, aby Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w tej materii – podkreśla st. szer. Tobiasz Morański, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Szeregowych Zawodowych.
 
Służba  w armii zawodowej dzieli się na:
ss b69de


Sprawą zajęła się już kancelaria prawna, która z powodzeniem prowadziła inne sprawy służb mundurowych w TK.


– W najbliższym czasie przygotuję opinię prawną, a kolejnym krokiem będzie skierowanie wniosku do trybunału – zapowiada dr Tomasz Zalasiński, radca prawny z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. – 12 lat służby nie jest często łatwym okresem, bo poprzedzonym licznymi misjami zagranicznymi i intensywnym szkoleniem. Działanie armii wobec tych mundurowych jest co najmniej nieetyczne, bo powołuje ona do wojska młodych mężczyzn, aby działali w interesie służby publicznej, a później im tak po prostu dziękuje – dodaje.

W ocenie dra Tomasza Zalasińskiego MON powinno umożliwić szeregowym w ciągu dwóch, trzech lat zdobycie awansu do służby stałej lub się z nimi rozstać, a nie trzymać w niepewności przez 12 lat. Ponadto zdaniem mecenasa armia powinna umożliwiać dosłużenie takim osobom do 15 lat, aby mogły nabyć prawo do wcześniejszej emerytury i zapewnić sobie minimum socjalne. Przy czym ci, którzy wstąpili do służby od 1 stycznia 2013 r., mogą się ubiegać o emeryturę dopiero po 25 latach służby (jednak większości z nich przysługują wcześniejsze uprawnienia).

Obrońca ma też pretensje do innych instytucji państwowych, że nie stają w obronie żołnierzy kontraktowych. – To skandal, że do tej pory rzecznik praw obywatelskich nie zainteresował się losem osób, które mogą służyć w armii maksymalnie 12 lat. Tym bardziej jest to dla mnie zaskakujące, że w biurze rzecznika jest wydzielona specjalna komórka, która zajmuje się problemami żołnierzy – podkreśla dr Tomasz Zalasiński.DGP zapytał resort obrony, czy w trybunale będzie on bronił swojego stanowiska.

– Nie będzie zmian w zakresie wydłużenia służby kontraktowej (...). Nie można też mówić, że awans jest ograniczony, bo już kilka tysięcy szeregowców awansowało do korpusu podoficerów, do służby stałej – przekonuje Maciej Jankowski, wiceminister obrony.

Zapewnia, że wojsko po 12 latach służby nie zostawia żołnierza z niczym, bo wszystkie składki przekazuje do ZUS. Funkcjonuje też system pomocowy dla szeregowych odchodzących z armii – pomaga im się przekwalifikować i wspiera przy poszukiwaniu pracy.

MON zaznacza też, że w większości krajów w armiach zawodowych limit dla żołnierzy w korpusie szeregowych jest krótszy od tego ustalonego w Polsce.

Inaczej oceniają to eksperci wojskowi.

– Problemem nie jest długość kontraktu, lecz to, że po nim dla niewielu jest szansa na awans, nawet jeśli spełniają kryteria. Dostanie się dziś w polskiej armii z korpusu szeregowych do grona podoficerów to wyczyn na miarę złapania bin Ladena – zauważa Roman Polko, były dowódca GROM.

– Żołnierze są zmuszani do odchodzenia z wojska, przez co armia traci specjalistów. Ta patologia powinna być bezwzględnie zlikwidowana – mówi z naciskiem.

Ze strony szeregowych padają porównania ich sytuacji prawnej do umów terminowych trwających wiele lat.

– Sąd Najwyższy często wskazywał, że co do zasady umowy o pracę na czas określony nie powinny trwać zbyt długo, bo takie działania pracodawcy mogą prowadzić do naruszenia zasady współżycia społecznego. Najczęściej pracodawca powinien w ciągu kilku lat poznać pracownika i zdecydować o jego zatrudnieniu na stałe albo o nieprzedłużaniu z nim umowy – wskazuje dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater sp. k.


Źródło: praca.gazetaprawna.plKontrrewolucja informacyjna!


Masz ciekawe informację? Zarejestruj się i podziel się nimi!
Wystąp z inicjatywą i zostań liderem OMON-u w swoim mieście! Poszukujemy chętnych do współpracy na zasadzie oddolnego i niezależnego dziennikarstwa. Zbudujmy wspólną strukturę wiadomości regionalnych! 
Kontakt: 
 
"Zbuduj z nami naszą nową rzeczywistość".

OMON - skr. OUR MEDIA & OUR NEWS
0% Cenzury i Propagandy
50% Zysków dla Najaktywniejszych Użytkowników
100% Otwartego i Oddolnego Dziennikarstwa

OMON.pl to pierwszy portal informacyjny tego rodzaju w Polsce. Dzieli się ze swoimi najlepszymi użytkownikami połową zysków(50%) uzyskanych z reklam i darowizn pod koniec każdego roku kalendarzowego. 
Jest to nowatorska koncepcja otwartego i oddolnego dziennikarstwa, gdzie każdy ma szansę zamieścić dowolną wiadomość, materiał filmowy, zdjęcie itp.
Każdy zarejestrowany użytkownik ma również szansę ocenić dany artykuł i materiał, który przypadł mu do gustu i zasłużył na upublicznienie po przez przyznanie medalu. Użytkownicy z największą liczbą uzyskanych medali pod koniec roku kalendarzowego dostają odpowiedni procent z dochodów portalu, odpowiadający ich miejscu rankingowemu.
Charakter portalu odpowiada strukturze wojskowej, gdzie uzyskuje się odznaczenia i stopnie wojskowe, za określone działania związane z aktywnością na portalu jak i poza nim. Im większy stopień wojskowy(odpowiadający określonej liczbie medali), tym większe możliwości, uprawnienia i oddziaływanie w jakim kierunku ma się rozwijać portalu OMON.pl. Za wybitne osiągnięcia i od stopnia podoficerskiego można otrzymać odpowiednie odznaczenia i szarże do rąk własnych.
Portal ma stanowić alternatywę i przeciwwagę dla obecnych mediów głównego nurtu, gdzie informacje i wiadomości są kierowane i zatwierdzane odgórnie.
Portal OMON.pl daje całkowicie wolną rękę swoim użytkownikom, nie cenzuruje kontrowersyjnych treści, czy ciężkich tematów, które nie są poruszane przez mainstreamowe media, celowo bądź nie. 
OMON ma na celu zintegrować wokół siebie wszystkie niezależne środowiska, witryny, blogi, dziennikarzy, aby zbudować i wykreować zupełnie nową rzeczywistość, jak i jakość w polskiej przestrzeni medialnej.


Zapraszam do rejestracji pod moim linkiem polecającym.
http://omon.pl/index.php/rejestracja?invitecode=chemik87 
 
Jeżeli posiadasz Facebooka zapraszam do polubienia fanpage'a pod adresem: 
https://www.facebook.com/OmonPL