Warszawskie wydawnictwo Fabuła Fraza wydało niedawno dosyć nietypową książkę. Choć sam jej tytuł („Kukiz. Grajek, który został graczem”) oraz okładka (twarz Pawła Kukiza) może przywodzić na myśl kolejną biografię postaci która od pewnego czasu przeżywa swoje medialne pięć minut to w rzeczywistości jest nieco inaczej. Tak naprawdę jest to zbiór czterech odległych tematycznie reportaży, kilkorga różnych dziennikarzy.

Moją uwagę przykuł najbardziej tekst pod intrygującym tytułem „Parszywi z Banditenstadt”, autorstwa Romana Kubiaka - laureata konkursów prasowych, korespondenta prasy zagranicznej, człowieka od lat związanego w taki czy inny sposób z mass mediami.
Radomsko to kilkudziesięciotysięczne miasto należące do województwa łódzkiego, ale położone blisko Częstochowy. Podczas II Wojny Światowej mieszkańcy Radomska zasłynęli z walki z hitlerowcami, dlatego też okupanci okrzyknęli zamieszkałą przez nich miejscowość - miastem bandytów (niem. Banditenstadt). W obliczu stalinowskiego terroru, który na bagnetach wprowadzała Armia Czerwona i jej polscy poplecznicy, Stanisław Sojczyński (pseudonim „Warszyc”) – kapitan Wojska Polskiego i Armii Krajowej, osławiony wcześniejszą walką z Niemcami, postanowił ponownie chwycić za broń i sformował ze swoich żołnierzy już wcześniej zaprawionych w bojach z najeźdźcą, Konspiracyjne Wojsko Polskie, które swoimi działaniami objęło tereny woj. łódzkiego, kieleckiego, śląskiego i poznańskiego walcząc komunistycznym bezprawiem.

Autor reportażu swoją opowieść o losach Żołnierzy Wyklętych z KWP zaczyna od wprowadzenia nas w klimat Radomska. Miasta w którym jeszcze na początku XXI wieku policja, straż pożarna, budowlańcy czy nawet grabarze odnajdowali wypełnione bronią partyzanckie skrytki. Opisuje życie i działalność konspiracyjną kolejnych żołnierzy poprzez rozmowy z nimi, ich bliskimi, wreszcie informacje zaczerpnięte z dokumentacji UB czy MO do której dotarli historycy zajmujący się antykomunistycznym podziemiem. Wszystkich tych historii przebija imponujący hart ducha walczących o wolną Polskę, ale też i dołujące poczucie osamotnienia, które odczuwali. Skala komunistycznych represji na polskich patriotach była tak wielka, że byli oni zastraszeni do tego stopnia, że bali się mówić o swojej przeszłości nawet najbliższym, niekiedy nawet ukochanym żonom i dzieciom.

Warto sięgnąć po książkę „Reportaż Polski: Kukiz. Grajek, który został graczem i inne” nie tylko po to, żeby przeczytać wciągający reportaż o powojennych losach członków podziemia niepodległościowego, ale też by uświadomić sobie z jaką bezwzględnością komuniści traktowali Niezłomnych przez cały okres trwania PRL, aż do upadku komuny w 1989 roku.

Roman Kubiak "Parszywi z Banditenstadt" s. 145 - 191
[w:] „Kukiz. Grajek, który został graczem.”
Seria: Reportaż Polski
Wydawnictwo Fabuła Fraza
Warszawa 2015